Lista ciekawych miejsca na Kaszubach - flyingdragons.pl

Lista ciekawych miejsca na Kaszubach

Kaszuby to malowniczy obszar wiejski rozciągający się 100 km na zachód od Trójmiasta. Błogosławione lasami, jeziorami i rustykalną, przedindustrialną architekturą, Kaszuby są miejscem, gdzie mieszkają Kaszubi, słowiańska grupa etniczna, której język jest często opisywany jako mieszanka polskiego i dolnoniemieckiego - dziedzictwo burzliwej historii północnej Polski. Oto lista ciekawych miejsc w tym regionie. 


Kościerzyna - najważniejsze miejsce


Uważana za serce regionu, Kościerzyna jest ściślej związana z kulturą kaszubską niż jakiekolwiek inne miasto. Jest to najbliższy duży ośrodek miejski od Wdzydz Kiszewskich, gdzie znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny z fantastyczną kolekcją tradycyjnych domów i wiatraków z widokiem na jezioro. W mieście znajduje się jednak wiele muzeów, w szczególności Muzeum Ziemi Kościerskiej, które prezentuje historię miasta. Znajdziemy tu również kilka mniej znanych instytucji, takich jak Muzeum Akordeonu, w którym znajduje się kilkaset egzemplarzy tego instrumentu. Jeszcze bardziej nieszablonowe jest Muzeum Lokomotyw, znajdujące się w starej zajezdni kolejowej i posiada fantastyczną kolekcję pociągów i obejmuje historię kolejnictwa w Polsce.


Ładne miasteczko Kartuzy


Największa atrakcja miasta - klasztor i najstarszy budynek w mieście został założony przez zakon kartuzów w 1380 roku i od tego czasu obszar ten stał się ważnym ośrodkiem w regionie. Rynek w Kartuzach, na którym znajduje się kościół św. Kazimierza z czerwonej cegły, jest przyjemnie obsadzony drzewami i kwiatami, a na obiad można zatrzymać się w wielu restauracjach i kawiarniach. W Ręboszewie, 7 km na południowy zachód od miasta, znajduje się kolejny skansen z tradycyjnymi domami i wiatrakami.
Jeziora wokół miasta Kartuzy.


Opuszczony zamek Łapalice


Wbrew temu, co może sugerować nazwa, zamek w Łapalicach nie jest budowlą średniowieczną ani renesansową. Budowa rozpoczęła się w 1979 roku przez ekscentrycznego artystę, który skłamał, aby uzyskać pozwolenie na budowę, które określało dom jednorodzinny + budynek studyjny. To, co faktycznie powstało, stało się jednym z najdziwniejszych zabytków w całej Polsce - zamkiem w stylu renesansowym, z wieżami, kaplicą i podziemiami przeznaczonymi na basen lub jezioro. Najważniejszy jest jednak fakt, że projekt został porzucony z powodu absurdalnych kosztów i wycofania się inwestgorów. Chociaż w 2006 roku nakazano jego rozbiórkę, od tego czasu nic się nie wydarzyło, a obiekt stał się popularnym miejscem eksploracji. 


Kaszubski Park Miniatur


Podróżujący z dziećmi powinni odwiedzić to miejsce! Zaledwie 20 minut jazdy na północny zachód od Kartuz znajduje się dość niezwykły park rozrywki na świeżym powietrzu. Nie oczekuj przejażdżek kolejką górską, a raczej kolekcji eksponatów prezentujących 3 tematy - miniaturowe reprodukcje słynnych budynków z Polski i nie tylko; gigantyczne eksponaty, takie jak dawny samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Tupolew oraz pojazdy o tematyce telewizyjnej lub filmowej. Chociaż nie jest to cel podróży sam w sobie, jeśli jesteś w regionie i szukasz czegoś, czym możesz się zająć przez godzinę lub dwie, warto tam zajrzeć


Epickie wydmy w Łebie


Malownicza nadmorska miejscowość Łeba jest często wybierana przez Polaków mieszkających na północy, gdy latem plaże wokół Sopotu i Gdyni są wypełnione po brzegi. Chociaż w mieście znajduje się kilka muzeów, koncentrujących się na wszystkim, od kolekcji motyli po prehistoryczne bursztyny i magiczne sztuczki, największą atrakcją Łeby jest Słowiński Park Narodowy, miejsce, gdzie znajdują się największe wydmy piaszczyste w Europie. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę rowerową.


 

Słowa kluczowe:ciekawe miejsca na kaszubach,